Αρχείο ημέρας 7 Οκτωβρίου 2016

3η «Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού»

Η φετινή 3η «Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού»  είχε θεματικό άξονα «Νιώσε τη χαρά της άθλησης  χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός ? Δικαίωμα για όλους» .

Στο σχολείο μας είχαμε καλεσμένο τον κ. Γεροντίδη Αθανάσιο  υπεύθυνο προπονητή του συλλόγου «ΓΑΣ ΔΙΑΣ ΚΑΡΑΤΕ KICK BOXING BJJ KAI ΑΥΤΟΑΜΥΝΑΣ»  ο οποίος μαζί με τους αθλητές του υλοποίησε μια εξαιρετική επίδειξη των πολεμικών τεχνών.  Επίσης ο κ. Γεροντίδης ενημέρωσε τα παιδιά για το καράτε.  Το καράτε βρίσκεται εδώ και λίγο καιρό στην κάρτα των αγωνισμάτων των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο το 2020, έγινε Ολυμπιακό άθλημα.

Στη συνέχεια με την υπεύθυνη  των αθλητικών δραστηριοτήτων  Μουταφίδου Ειρήνη υλοποιήθηκαν ομαδικά παιχνίδια , σκυταλοδρομίες  με τα παιδιά του σχολείου μας και   του νηπιαγωγείου  με σκοπό  την η ισότιμη συμμετοχή όλων των μαθητών/τριών των ομάδων  χωρίς  ατομική προβολή.

Ακολούθησε αγώνας  ανώμαλου δρόμου με σκοπό τον τερματισμό όλων .

Νικητές  ήταν όλοι οι συμμετέχοντες  γιατί  ένιωσαν τη χαρά της κίνησης, συνεργάστηκαν, συμμετείχαν χωρίς περιορισμούς, διασκέδασαν  και απόλαυσαν τη χαρά της άθλησης.

ΜΟΥΤΑΦΙΔΟΥ ΕΙΡΗΝΗ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ