Αρχείο μηνός Οκτώβριος 2017

28 Οκτωβρίου 2017

Και φέτος οι μαθητές του δημοτικού σχολείου Σταυρού τίμησαν την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Μια επέτειος, ένας θρύλος, μια μνήμη κι ένα χρέος. η 28η Οκτωβρίου, που θυμίζει την άμυνα στην Ιταλογερμανική, φασιστική επιδρομή. Η 28η Οκτωβρίου ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ιστορία του ελληνικού έθνους. Είναι χρέος και καθήκον μας να θυμόμαστε τις θυσίες των προγόνων μας.

4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με το σύνθημα «Αθλούμαι – ΧαράΖΩ το μέλλον», η 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές του Δημοτικού σχολείου Σταυρού να συμμετέχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις και δραστηριότητες του Πολυχώρου δραστηριοτήτων( Πολυθέαση ), καθώς επίσης και την ευκαιρία να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση, συνηθίζοντας σ’ έναν τρόπο ζωής και άσκησης που, ιδανικά, θα συνεχίσουν και στην ενήλικη ζωή τους.

Σύλλογος Διδασκόντων Σταυρού

Η μάχη των αγωνιστών του Σταυρού Ημαθίας

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του δημοτικού σχολείου Σταυρού τίμησαν την επέτειο της Μάχης του Σταυρού Ημαθίας που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 1 Οκτωβρίου στον χώρο του μνημείου που στήθηκε προς τιμήν των ανταρτών αγωνιστών του ΕΛΑΣ.

H «μάχη στο Σταυρό», μεταξύ ανταρτών και των γερμανών κατακτητών , ήταν σφοδρότατη, και οι απώλειες των Γερμανών σε άνδρες και υλικό ήταν πολύ μεγάλες, όμως υπήρξαν και απώλειες Ελλήνων  οι οποίοι έπεσαν αγωνιζόμενοι για την πατρίδα στις 27 Σεπτεμβρίου 1944 .

Μετά την επιμνημόσυνη δέηση και την ομιλία για τα γεγονότα εκείνης της ημέρας από την εκπαιδευτικό κα Μουρατίδου, έγινε κατάθεση στεφάνων και προσκλητήριο νεκρών .