Αρχείο μηνός Μάρτιος 2018

ΟΙ ΡΑΔΙΟΔΙΑΣΗΜΟΙ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΕ ΝΕΑ ΕΚΠΟΜΠΗ

Οι Ραδιοδιάσημοι της έκτης τάξης εκπέμπουν την Τετάρτη 28 Μαρτίου στις 6 το απόγευμα  και σας ενημερώνουν για την υγιεινή διατροφή σε συνεργασία με τα super παιδάκια του 12ου  Νηπιαγωγείου Βέροιας.

Συντονιστείτε: http://europeanschoolradio.eu/player.php

Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής :

Μουταφίδου Ειρήνη

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ:ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ

25 Mαρτίου 2018

Οι μαθητές και μαθήτριες των Στ΄, Ε΄, και Δ΄ τάξεων με το θεατρικό που μας παρουσίασαν στη σημερινή γιορτή, η οποία, πραγματοποιήθηκε και φέτος όπως κάθε χρόνο, τίμησαν όσους ξεσηκώθηκαν το 1821 για να αποτινάξουν την οθωμανική κυριαρχία.  Μας θύμισαν πως η Ελληνική Επανάσταση είναι το σημαντικότερο γεγονός της νεότερης ιστορίας μας αφού με τον ηρωισμό τους οι Έλληνες εκείνης της γενιάς κατάφεραν να ζούμε εμείς σήμερα ελεύθεροι.

Οι εκπ/κοί & μαθητές/τριες

Του Δ. Σχ. Σταυρού

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ : ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ

Χελιδονίσματα 2018

Μια ευχάριστη έκπληξη μας επιφύλαξαν οι μαθητές και μαθήτριες της πρώτης και δευτέρας τάξης του σχολείου μας, μαζί με τις δασκάλες τους. Τραγουδώντας μας, τα  χελιδονίσματα  ένα από τα πιο χαρακτηριστικά έθιμα του Μαρτίου, κρατώντας ένα ξύλινο ομοίωμα χελιδονιού μας θύμισαν τον ερχομό της ανοίξεως και την επιστροφή των χελιδονιών.

Εκπαιδευτικοί

Μπαλλή Κυριακή

Δημοπούλου Ελένη

Διαχειριστής Ιστοσελίδας:

Ευστάθιος Θεοδωρίδης

Επίσκεψη Πυροσβεστικής Υπηρεσίας 2018

Η Πυροσβεστική υπηρεσία Αλεξάνδρειας ανταποκρινόμενη άμεσα στο αίτημα του σχολείου μας, για ενημέρωση των μαθητών και εκπαιδευτικών για την αποστολή του Πυροσβεστικού Σώματος που είναι η ασφάλεια και προστασία της ζωής και της περιουσίας των πολιτών και του Κράτους, καΑποτέλεσμα εικόνας για πυροσβεστικητά των κινδύνων πυρός, θεομηνιών και πλημμυρών .

Στη συνέχεια έγινε παρουσίαση αντιμετώπισης έκτακτων αναγκών (Πυρκαγιάς). Οι πυροσβέστες , αφού παρουσίασαν το θέμα, συζήτησαν με τους μαθητές για την απόκτηση καλών πρακτικών σε καταστάσεις κινδύνου και έλυσαν όλες τις απορίες τους. Ανέφεραν, επίσης τρόπους πρόληψης της πυρκαγιάς στο σπίτι ή στο δάσος

Ακολούθησε επίδειξη της στολής των πυροσβεστών , πυρόσβεση ελεγχόμενης πυρκαγιάς καθώς και του πυροσβεστικού οχήματος.

Το σχολείο μας ευχαριστεί την Πυροσβεστική Υπηρεσία Αλεξάνδρειας και εύχεται καλή δύναμη στο σημαντικό τους έργο.

“Εκκολαπτόμενοι συγγραφείς” – “Les ecrivains en herbe”

Η επίσκεψή μας στο Γαλλικό Ινστιτούτο στις 19 Ιανουαρίου 2018

Το σχολείο μας, τη φετινή σχολική χρονιά, συμμετείχε με την Στ΄ τάξη στο πρόγραμμα “Εκκολαπτόμενοι συγγραφείς” – “Les ecrivains en herbe” του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με τους Σχολικούς Συμβούλους Γαλλικής γλώσσας Κεντρικής Μακεδονίας.

Οι μαθητές δούλεψαν πάνω σε μια ιστορία της αρχή της οποίας έχει γράψει o συγγραφέας παιδικών βιβλίων Φίλιππος Μανδηλαράς και δημιούργησαν ένα βιβλίο προτείνοντας τη συνέχεια της ιστορίας.

Στόχοι του προγράμματος αυτού είναι :

• H δημιουργία ενός βιβλίου: μια σύντομη εικονογραφημένη ιστορία, με εξώφυλλο και οπισθόφυλλο.
  • H ενεργός συμμετοχή των μαθητών σε μια εργασία δημιουργικής γραφής που τους δίνει την ευκαιρία να εξασκήσουν τις δεξιότητες τους τόσο στην παραγωγή όσο και στην κατανόηση γραπτού λόγου σύμφωνα με το Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς για τις Γλώσσες.
  • H ανάπτυξη γλωσσικών δεξιοτήτων και η αυτονομία των παιδιών μέσα από την συμμετοχή τους σε μια εργασία που ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις της παιδαγωγικής και δρασιακής προοπτικής.
  • H ενθάρρυνση του διαλόγου και στοχασμοί για το έργο της συγγραφής και του συγγραφέα.

Το βιβλίο μπορείτε να το ξεφυλλίστε στο παρακάτω σύνδεσμο: