Αρχείο μηνός Νοέμβριος 2016

Πολεμικό Μουσείο και οι Μυστικοί Κόσμοι του Τριβιζά

Ευχάριστη αλλά και διδακτική ήταν η επίσκεψή μας στη Θεσσαλονίκη.

Αποτέλεσμα εικόνας για πολεμικο μουσειο θεσσαλονικηςΑρχικά επισκεφθήκαμε το Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης που φιλοξενεί στις συλλογές του περισσότερα από 10.000 κειμήλια ανασυνθέτοντας τη νεότερη και σύγχρονη ιστορία της Ελλάδος. Ξεκινώντας από την προεπαναστατική περίοδο και φτάνοντας μέχρι την εμπλοκή στην Κύπρο το 1974, είχαμε την ευκαιρία να βιώσουμε την Ελληνική Επανάσταση, τους Βαλκανικούς Πολέμους καθώς και τους δύο Παγκόσμιους Πολέμους. Σε αυτό το ιστορικό πλαίσιο συναντήσαμε κειμήλια των κρατών που συμμετείχαν σε όλες τις ιστορικές περιόδους ως σύμμαχοι ή αντίπαλοι του ελληνικού στρατού.

_DSC0027Στη συνέχεια πήραμε μια γεύση από το  παραμυθένιο πάρκο «Οι Μυστικοί Κόσμοι του Τριβιζά» που έχει αντλήσει την έμπνευσή του από τα δημοφιλέστερα παραμύθια και τους γνωστότερους ήρωες του διεθνώς καταξιωμένου, Έλληνα δημιουργού.

Εκπαιδευτικοί

Θεοδωρίδης Ευστάθιος

Μπαλλή Κυριακή

17 ΝΟΕΜΒΡΗ 2016

garfalloΤιμήσαμε και γιορτάσαμε μια επέτειο. Την επέτειο του Πολυτεχνείου, την 17η Νοέμβρη 1973. Η ημέρα αυτή που θα θυμίζει σ΄ όλους μας πως για τη λευτεριά χρειάζονται αγώνες. Με ενθουσιασμό, συγκίνηση και περηφάνια παρακολουθήσαμε την παρουσίαση που ετοίμασαν οι μαθητές και εκπαιδευτικοί της Τετάρτης, Πέμπτης και Έκτης τάξης του Σχολείου μας για τη γιορτή και φέτος της επετείου του Πολυτεχνείου.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ

ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ