Αρχείο μηνός Φεβρουάριος 2024

Βιωματικά εργαστήρια από το Κέντρο Πρόληψης «ΠΡΟΣΒΑΣΗ»

Ευχαριστούμε την κοινωνιολόγος Σοφία Γεώγκου και την κοινωνική λειτουργό Κατερίνα Κυρανού από το Κέντρο Πρόληψης ΠΕ Ημαθίας ΠΡΟΣΒΑΣΗ που πραγματοποίησαν βιωματικά εργαστήρια, στους/στις μαθητές/τριες του Δημοτικού σχολείου Σταυρού, με στόχο να προάγουν την ομαδικότητα και τη συνεργασία μεταξύ των μαθητών..

Σχέσεις « οικογένειας – σχολείου »

Στο Δημοτικό Σχολείο Σταυρού στα πλαίσια ενδοσχολικής επιμόρφωσης με θέμα τις σχέσεις  « οικογένειας – σχολείου » από την κ. Αικατερίνη  Παπαγεωργίου Σχολική Σύμβουλο Α’Βάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας ,

δόθηκε έμφαση στη σημασία συνεργασίας σχολείου-οικογένειας και πως αυτή λειτουργεί θετικά τόσο στη διαμόρφωση της προσωπικότητας των μαθητών όσο και στην εκπαιδευτική διαδικασία και στη σχολική επιτυχία.

Συζητήθηκαν οι προβληματισμοί των γονέων στη συνεργασία σχολείου – οικογένειας , προκειμένου να αναπτυχθεί η σχέση εμπιστοσύνης με τους γονείς.

Συνοψίζοντας  τονίστηκε η συνεργασία και η  προσωπική επικοινωνία εκπαιδευτικών – γονέων θα πρέπει να διακρίνεται από ενσυναίσθηση, φιλικότητα, αντικειμενικότητα, ευθύτητα, συνέπεια και ειλικρίνεια.

Βαένι Νάουσα και Mr Tony

Το σχολείο μας επισκέφθηκε τον Οινοποιητικό Συνεταιρισμό Βαένι Νάουσας . Μια από τις πλέον εξελιγμένες ελληνικές μονάδες παραγωγής κρασιού . Οι μαθητές και μαθήτριες παρακολούθησαν  τη διαδικασία εμφιάλωσης και αποθήκευσης του κρασιού.

Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε την εταιρία Mr Tony Η εταιρεία ειδικεύεται στην παραγωγή donuts . Στους χώρους παραγωγής donuts παρακολουθήσαμε  την διαδικασία παραγωγής τους .Τέλος γευτήκαμε γευστικό αποτέλεσμα με επικάλυψη σοκολάτας .

Τριών Ιεραρχών 2024

Παρουσία του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού σχολείου Σταυρού οι μαθητές και μαθήτριες ,τιμήσαν την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024 στον ιερό ναό του Αγίου Γεωργίου τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών , προστατών Αγίων της Παιδείας.

Στον πανηγυρικό λόγο του Διευθυντή του Δημοτικού σχολείου Μιχαήλ Μπούρα αναφέρθηκε το διαχρονικό πρότυπο των Τριών Ιεραρχών Αγίων και Θεολόγων της Ορθόδοξης Χριστιανικής πίστεως, Ιωάννη Χρυσόστομου, Βασίλειου Μέγα και Γρηγορίου Θεολόγου που με τη γνώση και τη δράση τους, πήραν τον τίτλο των Μεγίστων Φωστήρων.