Σχέσεις « οικογένειας – σχολείου »

Στο Δημοτικό Σχολείο Σταυρού στα πλαίσια ενδοσχολικής επιμόρφωσης με θέμα τις σχέσεις  « οικογένειας – σχολείου » από την κ. Αικατερίνη  Παπαγεωργίου Σχολική Σύμβουλο Α’Βάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας ,

δόθηκε έμφαση στη σημασία συνεργασίας σχολείου-οικογένειας και πως αυτή λειτουργεί θετικά τόσο στη διαμόρφωση της προσωπικότητας των μαθητών όσο και στην εκπαιδευτική διαδικασία και στη σχολική επιτυχία.

Συζητήθηκαν οι προβληματισμοί των γονέων στη συνεργασία σχολείου – οικογένειας , προκειμένου να αναπτυχθεί η σχέση εμπιστοσύνης με τους γονείς.

Συνοψίζοντας  τονίστηκε η συνεργασία και η  προσωπική επικοινωνία εκπαιδευτικών – γονέων θα πρέπει να διακρίνεται από ενσυναίσθηση, φιλικότητα, αντικειμενικότητα, ευθύτητα, συνέπεια και ειλικρίνεια.