Επίσκεψη Πυροσβεστικής Υπηρεσίας 2018

Η Πυροσβεστική υπηρεσία Αλεξάνδρειας ανταποκρινόμενη άμεσα στο αίτημα του σχολείου μας, για ενημέρωση των μαθητών και εκπαιδευτικών για την αποστολή του Πυροσβεστικού Σώματος που είναι η ασφάλεια και προστασία της ζωής και της περιουσίας των πολιτών και του Κράτους, καΑποτέλεσμα εικόνας για πυροσβεστικητά των κινδύνων πυρός, θεομηνιών και πλημμυρών .

Στη συνέχεια έγινε παρουσίαση αντιμετώπισης έκτακτων αναγκών (Πυρκαγιάς). Οι πυροσβέστες , αφού παρουσίασαν το θέμα, συζήτησαν με τους μαθητές για την απόκτηση καλών πρακτικών σε καταστάσεις κινδύνου και έλυσαν όλες τις απορίες τους. Ανέφεραν, επίσης τρόπους πρόληψης της πυρκαγιάς στο σπίτι ή στο δάσος

Ακολούθησε επίδειξη της στολής των πυροσβεστών , πυρόσβεση ελεγχόμενης πυρκαγιάς καθώς και του πυροσβεστικού οχήματος.

Το σχολείο μας ευχαριστεί την Πυροσβεστική Υπηρεσία Αλεξάνδρειας και εύχεται καλή δύναμη στο σημαντικό τους έργο.