Συμμετοχή του σχολείου μας στο Μαθητικό Διαγωνισμό European School Radio “Κάν’ το ν’ ακουστεί 2021”

“Από το Εγώ στο Εμείς” είναι το θέμα του Μαθητικού Διαγωνισμού “Κάν’ το ν’ ακουστεί 2021” του European School Radio τη φετινή σχολική χρονιά, θέλοντας να δώσει έμφαση στο σημαδιακό έτος 2021, στο οποίο συμπληρώνονται 200 χρόνια από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης. Στη μνήμη όλων έρχεται η  θυσία των αγωνιστών και αγωνιστριών που μπορεί να εκφραστεί συνοπτικά και ουσιαστικά με τη ρήση του Μακρυγιάννη: «Είμαστε στο εμείς και όχι στο εγώ».

Οι μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας συνεισφέρουν με το δικό τους κοινωνικό μήνυμα: “Όταν το εγώ παύει να υπάρχει και γίνεται εμείς!” Μέσα από συζήτηση με καταιγισμό ιδεών οι μαθητές, με την κυρία Χριστίνα, ονειρεύονται έναν κόσμο όπου το ατομικό γίνεται ομαδικό. Τραγουδούν τις ιδέες τους με την κυρία Ρένα, και ελπίζουν ότι το εμείς και η χαρά θα κυριαρχήσουν στον κόσμο.

Κιθάρα, Σύνθεση Μελωδίας: Μουταφίδου Ειρήνη, Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής,

Επεξεργασία Ήχου, Δημιουργία Βίντεο: Δημητριάδου Χριστίνα, Εκπαιδευτικός Γερμανικών.