ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ

1. ΥΓΕΙΑ: Οδική Ασφάλεια

Μέσα από το συγκεκριμένο πρόγραμμα γίνεται προσπάθεια διαμόρφωσης ενσυνείδητης και υπεύθυνης χρήσης του οδικού δικτύου από τους μαθητές/τριες και ενίσχυση της καλλιέργειας δεξιοτήτων ζωής . Γνώρισαν τις πινακίδες σήμανσης, την συμπεριφορά των πεζών, την συμπεριφορά του ποδηλάτη, την ασφαλή μετακίνηση προς το σχολείο.

Με το δικό τους πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής,  οι μαθητές/τριες  των Α΄ και Δ΄ Τάξεων με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους και της καθηγήτριας φυσικής αγωγής, του σχολείου μας, οργάνωσαν και υλοποίησαν τις δράσεις έτσι ώστε να ανακαλύψουν βιωματικά:

• Τη σωστή κυκλοφοριακή συμπεριφορά, στη δική τους πίστα κυκλοφοριακής αγωγής
  • Τη σωστή συμπεριφορά οδηγών και πεζών
  • Τη σημασία κάθε πινακίδας και τον σημαντικό ρόλο του/της σχολικού τροχονόμου

Τέλος έγινε διάχυση και στους συμμαθητές/τριες του σχολείου μας με την ενεργή συμμετοχή και των υπολοίπων τάξεων στο « Δικό μας πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής ».

Το δικό μας κυκλοφοριακό πάρκο

Οι εκπαιδευτικοί

Θεοδωρίδης Ευστάθιος, Μπαλλή Κυριακή, Μουταφίδου Ειρήνη