Ενδοσχολική δράση Αγωγής Υγείας

Στη σχολική καθημερινότητα, η τήρηση των βασικών κανόνων υγιεινής είναι ιδιαίτερα σημαντική καθώς είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να προστατευτούν οι μαθητές από ένα μεγάλο σύνολο ασθενειών.

Γι’ αυτόν τον λόγο, στο πλαίσιο δράσεων της αυτοαξιολόγησης, με πρωτοβουλία της Διευθύντριας του Σχολείου, την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023 πραγματοποιήθηκε σχετική δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης Αγωγής Υγείας στο Σχολείο μας. Συγκεκριμένα, η Σχολική Νοσηλεύτρια, κ. Θεοχαρίδου Δ., ενημέρωσε τους μαθητές των μικρών τάξεων (Α΄-Β΄- Γ΄) για θέματα ατομικής υγιεινής (πλύσιμο χεριών, προσωπική ατομική φροντίδα, βούρτσισμα δοντιών).

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν τη δυνατότητα να αποκτήσουν νέες γνώσεις, να εκφράσουν τις απορίες τους, να συζητήσουν και να τοποθετηθούν σχετικά.

Η όλη δράση ολοκληρώθηκε με την ανάγνωση από τη Διευθύντρια σχετικού παραμυθιού με τίτλο «Το Σώμα το Στόμα και η Μπάμπω Τερηδόνα» της Άννας Σελίδου.