Γέφυρες Μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο

Η μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο είναι μια σημαντική αλλαγή στη ζωή των παιδιών. Η αλλαγή βαθμίδας είναι σε αυτή τη φάση της ζωής του παιδιού κάτι παραπάνω από αλλαγή τάξης. Στην πραγματικότητα είναι το σημείο όπου πραγματοποιείται η μετάβαση από την παιδική στην εφηβική ηλικία, από το γνώριμο στο άγνωστο. Έτσι,στο πλαίσιο αυτό πραγματοποιήθηκαν βιωματικές δράσεις με στόχο την υποστήριξη και θωράκιση των μαθητών με αισιοδοξία στο νέο τους αυτό ξεκίνημα. Οι μαθητές συζήτησαν και αποτύπωσαν τα συναισθήματά τους  σε χαρτί του μέτρου, σχετικά με το σχολείο που αφήνουν και το σχολείο που θα φοιτήσουν την επόμενη σχολική χρονιά. Στη συνέχεια ένωσαν τις δύο βαθμίδες με όλα αυτά που νιώθουν ότι τους προσφέρουν υποστήριξη, θάρρος και ασφάλεια δημιουργώντας έτσι μία γέφυρα.