Μορφωτικός Αναπτυξιακός και Λαογραφικός σύλλογος «Η ΕΣΤΙΑ »

Το έργο των πολιτιστικών συλλόγων είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τη διατήρηση και τη διασφάλιση της τοπικής παράδοσης και της πολιτιστικής τους. Ειδικότερα οι πολιτιστικοί σύλλογοι μέσα από τις δράσεις και τις ενέργειες που αναλαμβάνουν επιδιώκουν να διατηρούν αναλλοίωτη την παράδοση του τόπου , να τη μεταβιβάζουν στις επόμενες γενιές , να αφυπνίζουν το ενδιαφέρον των ντόπιων ώστε να ασχολούνται ενεργά με την παράδοση καθώς επίσης και να πραγματοποιούν δραστηριότητες που βοηθούν τον τόπο . Μια από τις δράσεις αυτές πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Σχολείο Σταυρού από το Μορφωτικό Αναπτυξιακό και Λαογραφικό σύλλογο «Η ΕΣΤΙΑ »του χωριού μας. Η χοροδιδάσκαλος Διακοπούλου Θεοδώρα με τη βοήθεια των μελών της Καπουσίζη Βασιλικής και Δημοπούλου Κωνσταντίνας , αφού μας μίλησαν για το έθιμο Ραγκουτσάρια , μας έδειξαν παραδοσιακές στολές και μας έμαθαν τα βήματα παραδοσιακών χορών.