Επίσκεψη στη Βιβλιοθήκη Βέροιας 2015

Οι μαθητές και οι μαθήτριες  του Δημοτικού σχολείου Σταυρού μαζί με τους εκπαιδευτικούαρχείο λήψηςς μετά το Κέντρο Μέριμνας Ατόμων Με Ειδικές Δεξιότητες επισκέφθηκαν τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Βέροιας για να την γνωρίσουν από κοντά και να καταλάβουν γιατί έχει αναδειχθεί ως κορυφαία στην Ελλάδα βιβλιοθήκη , προσφέροντας μια σειρά υπηρεσιών και προγραμμάτων για παιδιά και ενήλικες….

Ακούσαμε το παραμύθι του Τριγωνοψαρούλης .Ενός ψαριού που δε μοιάζει με κανένα άλλο και στο σχολείο του βυθού οι συμμαθητές του να τον κοροϊδεύουν. Όμως, όταν στον βυθό εμφανίζεται ένας μεγάλος κίνδυνος, η ιδιαιτερότητά του είναι αυτή που προσφέρει τη σωτηρία σε όλα τα ψάρια… Ένας ύμνος στην αποδοχή του διαφορετικού! Για να καταλάβουμε γιατί η διαφορετικότητα είναι μια ξεχωριστή ικανότητα που ενώνει και δεν χωρίζει τους ανθρώπους.

Τέλος ξεφυλλίσαμε αρκετά βιβλία για να γνωρίσουμε τον θαυμαστό κόσμο που κρύβουν μέσα τους και μας περιμένουν για να τον ανακαλύψουμε.

Εκπαιδευτικοί:

Θεοδωρίδης Ευστάθιος